American Idol

Adam Lambert zpívá v American Idol

Adam se zúčastnil osmé řady soutěže American Idol. V rozhovoru pro časopis Rolling Stone uvedl, že přihlásit se ho napadlo poté, co experimentoval s halucinogenními houbami. V tu chvíli si uvědomil, že vše co máme jsou jen naše vlastní schopnosti a když něco chceme, musíme to dokázat sami.

Na konkurzu zazpíval Rock With You od Michaela Jacksona a Bohemian Rhapsody skupiny Queen. Jako své vzory jmenoval několik umělců, mezi nimiž nechyběli David Bowie, Michael Jackson, Madonna či skupiny Queen, Aerosmith a Led Zeppelin.  V semifinále byl zvolen mezi třináct nejlepších a dostal se do skupiny s číslem 2, kde se setkal s budoucím vítězem soutěže Krisem Allenem.

Během týdne Michaela Jacksona zazpíval ke spokojenosti poroty píseň Black or White. O týden později si vybral píseň Ring of Fire od Johnyho Cashe, která se jako jedinému nelíbila Simonu Cowllovi. Při dalších večerech mu porota místo hodnocení často tleskala, čímž vyjadřovala naprostou spokojenost s předvedeným výkonem. Svým zpěvem písně If I Can't  Have You dokonce dojal porotkyni Paulu Abdul k slzám.

V průběhu soutěže se dostaly na veřejnost Adamovi fotografie, na kterých se vášnivě líbá s mužem. Adam potvrdil že na fotografiích je opravdu on a že nemá co skrývat protože byl o svém životě vždy otevřený. Americká média začala spekulovat o tom, zda bude prvním homosexuálním vítězem American Idol a o tom zda je vůbec americká společnost připravena zvolit vítězem homosexuála. V rozhovoru pro časopis Rolling Stone na otázku, zda jeho homosexualita mohla ovlivnit jeho konečné umístění odpověděl "nejspíše ano".

V Top 3 se všichni tři soutěžící vydali do svých svých rodných měst. Adam vystoupil na své bývalé střední škole a zazpíval Black and White od Micheala Jacksona a Mad World skupiny Tears for Fears. Starosta San Diega poté vyhlásil 3. 5. 2009 dnem Adama Lamberta.

20. května 2009 proběhlo finále, ve kterém, poprvé v soutěži American Idol, prohrál. Spolu se skupinou Kiss zde zahrál směs jejich písní Beth, Detroit Rock City a Rock and Roll All Nite. Ještě před vyhlášením výsledků se svým soupeřem Krissem Allenem zazpíval hit Queen We Are The Champions. Doprovázeli je přitom kytarista Brian May a bubeník Roger Taylor, oba původní členové skupiny Queen.

Vítěz Kris Allen po vyhlášení prohlásil že by si Adam zasloužil vyhrát stejně jako on sám, že jeho výkony byly nejstabilnější ze všech a že je jedním z nejnadanějších zpěváků které kdy poznal.

Odehrané písně

Kolo Téma Píseň Původní interpret
Konkrurz Volný výběr Rock With You, Bohemian Rhapsody Michael Jackson, Queen
Hollywood První sólo What's Up 4 Non Blondes
Hollywood Skupinová píseň Some Kind of Wonderfull Soul Brother Six
Hollywood Druhé sólo Believe Cher
Top 36 Billboard Hot 100 (I Can't Get No) Satisfaction Rolling Stones
Top 13 Michael Jackson Black or White Michael Jackson
Top 11 Grand Ole Opry Ring of Fire Anita Carter
Top 10 Motown The Track of My Tears The Miracles
Top 9 Top Downloads Play That Funky Music Wild Cherry
Top 8 Rok narození (1982) Mad World Tears for Fears
Top 7 Filmová píseň Born to Be Wild Steppenwolf
Top 7 (2. kolo) Disco If I Can't Have You Yvonne Elliman
Top 5 Rat Pack Standarts Feeling Good Cy Grant
Top 4 Rock'n'Roll Sólo & Duet Whole Lotta Love, Slow Ride Led Zeppelin, Foghat
Top 3 Výběr porotce, Volný výběr One, Cryin U2, Aerosmith
Top 2 Volný výběr, Volba Simona Fullera, Píseň American Idol Mad Word, A Change Is Gonna Come, No Boundaries Tears for Fears, Sam Cooke, Kris Allen/Adam Lambert